11
آگوست

کنکور چیست و چگونه در آن موفق شویم

کنکور

قبل از سال 1342 ، هر دانشگاه روشهای مختلفی برای جذب دانشجو داشت ، برخی دانشگاهها دانشجویان را از طریق امتحانات ورودی و برخی دیگر از طریق مصاحبه و امتحانات شفاهی قبول می کنند. اما به تدریج و با افزایش تعداد داوطلبان ، به ویژه افزایش متقاضیان علوم پزشکی و همچنین نبود ظرفیت دانشگاهها ، تصمیم بر این شد که یک آزمون جامع و هماهنگ ملی با نام کنکور سراسری را برای اولین بار در سال 1342 برگزار کنیم.

در تاریخ کنکور ، از کنکور سال 1981 به عنوان سخت ترین آزمون سراسری یاد می شود زیرا بیش از 1.8 میلیون نفر در این امتحان شرکت کرده اند و از آن زمان با افزایش دوره های دانشگاه ، امتحانات کشوری با بیش از یک میلیون نفر انجام می شود ، بنابراین در سال 1998 بیش از 1111 هزار نفر در آزمون ورودی شرکت کردند و اکنون که در سال 99 به آزمون ورودی می رویم ، هنوز نامزدهای زیادی در این آزمون داریم 5 گروه اصلی آزمایش.
آنچه در این مقاله می خوانید:

1 آیا امتحان ورودی حذف می شود؟
2 برنامه و راهنمای ثبت نام برای آزمون ورودی ملی
2.1 برای دانلود کتابچه ثبت نام کنکور سراسری 99 کلیک کنید
3 زمان تکمیل آزمون سراسری 99
4 تأثیر GPA و سوابق تحصیلی در آزمون ورودی
4.1 آیا تأثیر GPA قطعی است یا مثبت؟
5 ظرفیت پذیرش دانشگاه های کنکور سراسری
5.1 امتحان دسترسی آزمایشی
5.2 مسابقه ریاضی
5.3 آزمون ورودی علوم انسانی
5.4 مسابقه هنری
5.5 آزمون ورودی زبان
6 گروه مختلف آزمون سراسری 99
6.1 آزمون آزمایشی ملی
6.2 مسابقه ملی علوم انسانی
6.3 امتحان ملی برای دسترسی به ریاضیات
6.4 آزمون ملی هنر
6.5 آزمون ورودی زبان ملی
لیست حذفیات کنکور سراسری 99
8 هزینه کنکور سراسری 99
8.1 پاسخ سوالات متداول از داوطلبان
آیا امتحان ورودی حذف می شود؟
حذف کنکور سراسری به یکی از دغدغه های دانشجویان و داوطلبان تبدیل شده است. مطمئناً اگر دانشگاه ها به جای گرفتن در امتحان ورودی ، دانشجویان را بر اساس سوابق آکادمیک خود جذب کنند ، بسیاری از داوطلبان شانس خوبی برای قبولی دارند. اما حقیقت این است که با وجود تصویب حذف آزمون ورودی سال 1986 ، هنوز گزینه جایگزین مناسبی برای آزمون ورودی وجود ندارد و سوابق تحصیلی نامزد نمی تواند تنها معیار جذب دانشجو باشد شاید از این مطلب نیز خوشتان بیاید : مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری .
بنابراین در سال 99 شاهد ثبت نام و تکمیل کنکور سراسری خواهیم بود اما خبر خوب برای داوطلبانی که نمی خواهند در امتحان ورودی شرکت کنند این است که می توانند بدون کنکور وارد دانشگاه شوند. در دانشگاه های بدون آزمون ورودی ، 85 درصد دروس مبتنی بر رونوشت هستند و بسیاری از رشته های فنی مهندسی ، علوم انسانی ، هنر ، زبان و علوم تجربی در لیست رشته های بدون آزمون ورودی قرار دارند.
زمان و راهنمای ثبت نام در آزمون ورودی ملی
در حالی که 85 درصد از دوره های دانشگاهی بدون کنکور ارائه می شود ، هنوز ظرفیت دانشکده ها پر نشده است ، این نشان می دهد که بسیاری از نامزدها ترجیح می دهند یک سال دیگر پشت سر بگذارند تا دوره مورد نظر خود را بگیرند. طبق برنامه ریزی درسی خود در امتحان ورودی بمانید تا زمانی که بخواهند در دوره هایی بدون آزمون ورودی ثبت نام کنند که علاقه ای به آنها نداشته باشند.
به خصوص که هیچ یک از دوره های علوم پزشکی بدون کنکور ارائه نمی شود و برای پذیرش در این دوره ها فقط شرکت در آزمون ورودی آزمایشی ضروری است.
در پایان بهمن ماه نوبت ثبت نام در آزمون ورودی ملی می رسد و متعاقباً سازمان سنجش مدت زمان ثبت نام را در چندین دوره مختلف تمدید می کند. در حال حاضر آخرین تعداد داوطلبان آزمون ورودی 99 ، یک میلیون 52 هزار و 530 نفر است و زمان ثبت نام می تواند دوباره تمدید شود.