11
اکتبر

 

فیزیوتراپی روشی برای درمان بیماری ها و اختلالات عصبی عضلانی است که از تجهیزات مکانیکی ، جریان های الکتریکی ، مانور دستی ، ورزش و سایر عوامل جسمی استفاده می کند. در این روش ها از ورزش ، نور ، اشعه ماورا بنفش و مادون قرمز ، گرما و برق استفاده می شود. فیزیوتراپی یک رشته پزشکی است که هدف آن جلوگیری از بیماری ، درمان ، توان بخشی ، بهبود سلامتی و بهبود کیفیت زندگی است.

تعریف فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از زمینه های توان بخشی است. توانبخشی مجموعه وظایفی است که توسط یک فرد معلول یا بیمار انجام می شود. کلمه فیزیوتراپی دو قسمت دارد: فیزیوتراپی به معنی عوامل جسمی و درمان به معنای درمان است.

وظیفه متخصص فیزیوتراپی چیست؟

بسیاری از حوادث و حوادث باعث می شود که یک سری از اعضای بدن انسان از حرکت باز بمانند. متخصص طب فیزیکی با انجام حرکاتی که از نظر علمی پایه ریزی شده اند و با استفاده از دستگاه هایی که جریان حرکت را تقویت می کنند ، به این افراد کمک می کند. یک فیزیوتراپیست باید بلد باشد که چگونه گوش کند و صبور باشد. زیرا سرانجام چندین بیمار از جمله کسانی که سکته مغزی یا عقب مانده ذهنی داشته اند را شامل می شود و نتیجه کار کم کم نمایان می شود.

درجات فیزیوتراپی

ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی تا دکترا امکان پذیر است. اما تنها هفت دانشگاه دانشجوی دکتری فیزیوتراپی می پذیرند و سال گذشته فقط 30 نفر از سراسر کشور دانشجوی دکترای فیزیوتراپی دریافت کرده اند.

 

بازار کار و درآمد حاصل از فیزیوتراپی

در حال حاضر بازار کار فیزیوتراپی و درامد فیزیوتراپی بسیار خوب است. زیرا جمعیت کشور در حال پیر شدن است و کار فیزیوتراپیست در حال رونق است. پذیرش های فیزیوتراپی ممکن است متفاوت باشد. زیرا به عوامل مختلفی بستگی دارد. مانند کجای کار فیزیوتراپیست ، چقدر کار می کند ، چه کاری انجام می دهد ، چگونه با بیماران و مراجعه کنندگان رفتار می کند ، اگر آنها یک کلینیک شخصی دارند ، آنها پزشکان زیادی را استخدام می کنند تا بیماران بیشتری را به آنها بفرستند و ارتباط برقرار کنند ، خصوصاً با پزشکان ارتوپدی و جراحان مغز و اعصاب زیرا داشتن پیوند در هر شغلی در موفقیت و پیشرفت آن شغل بسیار مثر است. البته مهمترین عامل کسب درآمد داشتن مهارتهای بالا در محل کار است.

مشاغل در فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست ها در بیمارستان ها ، کلینیک ها ، سازمان های مددکاری اجتماعی ، هلال احمر ، کلینیک های توانبخشی ، خانه های سالمندان ، باشگاه های ورزشی و حتی فیزیوتراپیست های مدارس می توانند در خانه های افراد دارای مشکلات حرکتی و در سازمان های توان بخشی کار کنند. کسانی که چندین سال سابقه کار دارند نیز می توانند یک کلینیک خصوصی فیزیوتراپی ایجاد کنند که برای مراکز استان ها 6 سال سابقه کار و برای سایر شهرها 3 سال سابقه کار نیاز دارد.

 

چه دانشگاه هایی فیزیوتراپی دارند؟

لطفا توجه داشته باشید که رشته فیزیوتراپی فقط در دانشگاه های دولتی پذیرفته می شود.

دانشگاههای علوم پزشکی :

تهران
ایران
اصفهان
جندی شاپور
بابل
تبریز
سلامت و توانبخشی تهران
شهید بهشتی
شیراز
مشهد
سمنان
گیلان
همدان
کرمان
زاهدان

دوره های فیزیوتراپی
دوره کارشناسی فیزیوتراپی 4 سال است. تعداد کل دوره ها 135 رشته است.
دروس عمومی: 20 اعتبار
دوره های تخصصی: 44 واحد
دروس پایه: 47 اعتبار
کارآموزی: 24 اعتبار